
NÖKO - Biotikus Stressz Kutatási Csoport
Kutatási terület
Termesztett növényeinket sok olyan biotikus hatás éri, amely hatással van a termés mennyiségére és minőségére. A kalászos gabonafajták és kukoricahibridek kórokozókkal szembeni ellenálló képessége a termésbiztonság egyik igen fontos faktora. Számos betegség ellen agrotechnikai módszerekkel is védekezhetünk, de ez nem csökkenti a genetikai rezisztencia szerepét. Sőt, azok a fajták illetve hibridek jelentenek gazdasági előnyt, melyek a legtöbb betegséggel szemben egyszerre mutatnak ellenálló képességet. A baktérium okozta megbetegedések mellett gazdasági szempontból a növények vírusok és gombák okozta megbetegedései a legjelentősebbek. Komplex kutatási programunkban a szántóföldi betegség-ellenállóság vizsgálatok mellett nagy hangsúlyt fektetünk az ellenállóságot meghatározó genetikai háttér és a kórokozó populáció vizsgálatára, valamint a biológiai növényvédelmi technikák fejlesztésére is.
Kutatási témák
- Kalászos gabonafélék rezisztencia kutatása és nemesítése
- Rezisztencia vizsgálatok kukoricában
- A rezisztencia genetikai hátterének kutatása
- Kórokozó populációk vizsgálata
- Növényvédelmi kutatások
Kalászos gabonafélék rezisztencia kutatása és nemesítése
Az őszi búzát számos betegség károsítja, amelyek súlyos járvány esetén akár 80-90 %-os terméskiesést és jelentős mikotoxin szennyezést is okozhatnak. A kórokozók elleni védekezés egyik leghatékonyabb, valamint környezeti és élelmezésügyi mellékhatásoktól mentes módja a rezisztens fajták termesztése. A Gabonakutató Nonprofit Kft-vel szorosan együttműködve csoportunk fő célja a búzafajták komplex rezisztenciájának kialakítása a különböző kalász-, szár- és levélbetegségekkel szemben. Már a nemesítési folyamat korai szakaszában a csoportunk által kidolgozott és nemzetközileg elismert mesterséges inokulációs módszer alkalmazásával szűrjük a nemesítési törzsek fuzárium ellenállóságának mértékét.
Mivel a kalászon megjelenő Fusarium gombák okozta tünetek erőssége (FHB), a Fusar ium fertőzött szemek mennyisége (FDK), a toxin tartalom és a termésveszteség mértéke szoros összefüggést mutat, így ezen adatok ismeretében indirekt szelekciót végzünk az alacsony toxin szennyezettségre. A komplex rezisztenciát hordozó törzsek előállítását célzó keresztezési programunk során évente közel 100 új keresztezést végzünk, az utódok betegségekkel szembeni ellenállóságát szántóföldön és üvegházban is vizsgáljuk.
Kapcsolódó pályázat: GINOP-2.2.1-15-2016-00026, Innovatív technológiák kutatása, fejlesztése és alkalmazása a kalászos gabona vertikum minőségi mutatóinak javítása érdekében
Rezisztencia vizsgálatok kukoricában
A csőpenészesedés a kukorica legsúlyosabb növénykórtani problémáinak egyike, nemcsak hazánkban, hanem a világ minden táján. A Fusarium fajokat tartják a mérsékelt égövön a kukorica egyik legfontosabb kórokozóinak, melyek komoly termésveszteséget okoznak a termelőknek járványos években. A F. graminearum faj mellett a fumonizint termelő F. verticillioides faj képviselői fordulnak elő leggyakrabban, a forró nyarak pedig a trópusi eredetű Aspergillus flavus számára kedvezőek, elősegítve az aflatoxin felhalmozódását. A nemesítés számára igen fontos kérdés, hogy a különböző toxikus gomba fajokkal szembeni ellenállóság között van-e kapcsolat. Vizsgáljuk a különböző kukorica hibridek Fusarium és Aspergillus fajokkal szembeni ellenállóságának mértékét, valamint meghatározzuk a fertőzés következtében felhalmozódó mikotoxinok mennyiségét.
Vizsgálataink alapján azonosíthatóak a megfelelő csőpenész ellenállósággal, így a kisebb élelmiszer- és takarmánybiztonsági kockázattal rendelkező hibridek. Folyamatban van egy új, erőteljes infekció lehetőségét megteremtő, de a természetes fertőződési folyamathoz hasonló, sebzés nélküli mesterséges inokulációs módszer kidolgozása.
Kapcsolódó pályázat: GINOP-2.2.1-15-2016-00021, Agroökológiai alapon integrált hazai, minősített gabona- és fehérjeforrásokra alapozott termelési rendszer a magas biológiai értékű sertéshús előállítása érdekében
A rezisztencia genetikai hátterének kutatása
Az egyik legfontosabb termesztett gabonanövényünk, a búza (Triticum aestivum L.) genetikai hátterét a különböző génbanki tételekben rejlő genetikai változatosság képviseli. E változatosság vizsgálatára, illetve a különböző, nemesítési szempontból is fontos tulajdonságokkal kapcsolt genomi régiók azonosítására és nyomon követésére különböző molekuláris markerek használhatók. Ezek alkalmazhatóak a markerekkel támogatott szelekcióhoz (MAS), genetikai térképezéshez, illetve a genetikai diverzitás vizsgálatára a különböző génbanki tételek és keresztezési programokban szereplő fajták, genotípusok között. Kutatásaink célja a Fusarium, a levélfoltosságot okozó kórokozók és az őszi búza biotróf (levél-, szár- és sárgarozsda, lisztharmat) kórokozóival szembeni rezisztencia vizsgálata a különböző búza genotípusokban. Ehhez a munkához jól felszerelt molekuláris laboratóriumi háttér áll rendelkezésünkre, ahol mind térképezési, mind filogenetikai munkák elvégzésére is lehetőség van.
Kórokozó populációk vizsgálata
A globális klímaváltozás fokozza a meleget kedvelő gombák elterjedését, és az általuk termelt mikotoxinokat is egyre gyakrabban észlelik mezőgazdasági termékekben. Ezért különösen fontos a különböző kórokozó populációk összetételének vizsgálata annak érdekében, hogy nyomon követhessük az időközben bekövetkező változásokat (pl. új fajok, alfajok vagy rasszok megjelenése). Munkánk során molekuláris, fiziológiai és analitikai módszerekkel vizsgáltuk a kalászfuzáriózist előidéző toxinogén hazai és európai Fusarium graminearum és Fusarium culmorum populációk összetételét, genetikai variabilitását. Vizsgálataink során a közelmúltban új kórokozókat azonosítottunk, és írtunk le (Fusarium vörösii, Alternaria hungarica). Célunk, hogy tisztázzuk, mely Fusarium, Aspergillus és Penicillium nemzetségbe tartozó fajok tehetők felelőssé a különböző mikotoxinok jelenlétéért a vizsgált mezőgazdasági termékekben, és hogy milyen hatással van a klímaváltozás e gombák illetve mikotoxinjaik megjelenésére a hazai gabonaféléken.
Kapcsolódó pályázat: OTKA K 84122 Role of Aspergilli and Penicillia in mycotoxin contamination of cereals in Hungary
Növényvédelmi kutatások
Napjainkban a legtöbb köztermesztésben lévő búzafajta fuzárium ellenállósága nem elégséges ahhoz, hogy fungicidek alkalmazása nélkül visszaszorítható legyen egy esetleges epidémia. A fungicidek alkalmazása a legfontosabb hajlamosító tényezők- a búza virágzása alatti esős, párás időjárás és a kukorica elővetemény-, fennállása esetén kulcsfontosságú ahhoz, hogy a learatott termény mikotoxin tartalma határérték alatt maradhasson. A fungicid hatékonysági vizsgálatok mellett biológiai növényvédelmi kísérleteket végzünk, melyek során olyan általunk izolált gombatörzseket tesztelünk, melyek számos, kórokozó gombatörzs növekedését, szaporodását gátolják.
Publikációk
Tóth B , Mesterházy Á , Nicholson P , Téren J , Varga J Mycotoxin production and molecular variability of European and American isolates of Fusarium culmorum
EUROPEAN JOURNAL OF PLANT PATHOLOGY 110:(5-6) pp. 587-599. (2004)
Jawhar M , Tóth B , Arabi M I E
Heterogeneity in the Intergenic Spacer Region (IGS) of the ribosomal RNA Gene Cluster among Syrian Pyrenophora graminea isolate
CEREAL RESEARCH COMMUNICATIONS 32: pp. 459-464. (2004)
Mesterházy Á , Bartók T , Kászonyi G , Varga M , Tóth B , Varga J
Common resistance to different Fusarium spp. causing Fusarium head blight in wheat
EUROPEAN JOURNAL OF PLANT PATHOLOGY 112:(3) pp. 267-281. (2005)
Tóth B , Mesterházy Á , Horváth Z , Bartók T , Varga M , Varga J
Genetic variability of Central European Fusarium graminearum species complex
EUROPEAN JOURNAL OF PLANT PATHOLOGY 113: pp. 35-45. (2005)
Varga J , Toth B , Kocsube S , Farkas B , Szakacs G , Teren J , Kozakiewicz Z
Evolutionary relationships among Aspergillus terreus isolates and their relatives
ANTONIE VAN LEEUWENHOEK INTERNATIONAL JOURNAL OF GENERAL AND MOLECULAR MICROBIOLOGY 88:(2) pp. 141-150. (2005)
Toth B , Fonad P , Mesterhazy A , Varga J
Double-stranded RNA mycoviruses in Fusarium culmorum and Fusarium graminearum isolates
CEREAL RESEARCH COMMUNICATIONS 33:(4) pp. 733-740. (2005)
Starkey DE , Ward TJ , Aoki T , Gale LR , Kistler HC , Geiser DM , Suga H , Toth B , Varga J , O'Donnell K
Global molecular surveillance reveals novel Fusarium head blight species and trichothecene toxin diversity
FUNGAL GENETICS AND BIOLOGY 44:(11) pp. 1191-1204. (2007)
Toth B , Csosz M , Dijksterhuis J , Frisvad JC , Varga J
Pithomyces chartarum as a pathogen of wheat
JOURNAL OF PLANT PATHOLOGY 89:(3) pp. 405-408. (2007)
Tóth B , Mesterházy A , Varga J
Population genetics of European FHB pathogens and their impact on breeding for resistance
CERCETARI STIINTIFICE: HORTUCULTURA 2007: pp. 38-45. (2007)
Perrone G , Varga J , Susca A , Frisvad JC , Stea G , Kocsube S , Toth B , Kozakiewicz Z , Samson RA
Aspergillus uvarum sp nov., an uniseriate black Aspergillus species isolated from grapes in Europe
INTERNATIONAL JOURNAL OF SYSTEMATIC AND EVOLUTIONARY MICROBIOLOGY 58: pp. 1032-1039. (2008)
Toth B , Kaszonyi G , Bartok T , Varga J , Mesterhazy A
Common resistance of wheat to members of the Fusarium graminearum species complex and F-culmorum
PLANT BREEDING 127:(1) pp. 1-8. (2008)
Toth B , Csosz M , Kopahnke D , Varga J
First report on Pyrenophora teres causing lesions of wheat leaves in Hungary
PLANT PATHOLOGY 57:(2) p. 385. (2008)
Mesterhazy A , Toth B , Szabo-Hever A , Varga J , Lehoczki-Krsjak S
Node infection caused by Fusarium graminearum in wheat
CEREAL RESEARCH COMMUNICATIONS 36:(3) pp. 471-475. (2008)
Tóth B , Varga J , Szabó-Hevér Á , Lechoczki-Krsjak Sz , Mesterházy Á
Reproductive mode of Central European Fusarium graminearum and F. culmorum populations
CEREAL RESEARCH COMMUNICATIONS 36:(B) pp. 625-629. (2008)
Toldi E , Bartok T , Varga M , Szekeres A , Toth B , Mesterhazy A
The role of breeding in reducing mycotoxin contamination in maize
CEREAL RESEARCH COMMUNICATIONS 36:(B) pp. 175-177. (2008)
Tóth B , Csősz L , Szabó-Hevér Á , Kiss A , Varga J
Búza levélfoltosságot előidéző új kórokozó gombák molekuláris detektálása Magyarországon
NÖVÉNYVÉDELEM 45:(10) pp. 543-548. (2009)
Tóth B , Csősz M , Samson R A , Varga J
Occurrence of Alternaria species on wheat leaf lesions in Hungary
ACTA MICROBIOLOGICA ET IMMUNOLOGICA HUNGARICA 56:(254) p. 254. (2009)
Varga J , Kocsubé S , Péteri Z , Vágvölgyi C , Tóth B
Chemical, Physical and Biological Approaches to Prevent Ochratoxin Induced Toxicoses in Humans and Animals
TOXINS 2: pp. 1718-1750. (2010)
Lehoczki-Krsjak Sz , Szabó-Hevér Á , Tóth B , Kótai Cs , Bartók T , Varga M , Farády L , Mesterházy Á
Prevention of Fusarium mycotoxin contamination by breeding and fungicide application in wheat
FOOD ADDITIVES AND CONTAMINANTS PART A - CHEMISTRY ANALYSIS CONTROL EXPOSURE AND RISK ASSESSMENT 27: pp. 616-628. (2010)
Ficsor A , Bakonyi J , Tóth B , Tomcsányi A , Palágyi A , Csősz M , Károlyi-Cséplő M , Mészáros K , Vida G
First report of spot form of net blotch of barley caused by Pyrenophora teres f. maculata in Hungary
PLANT DISEASE 94:(8) p. 1062. (2010)
Varga J , Frisvad JC , Kocsube S , Brankovics B , Toth B , Szigeti G , Samson RA
New and revisited species in Aspergillus section Nigri
STUDIES IN MYCOLOGY 2011:(69) pp. 1-17. (2011)
Mesterházy Á , Beáta Tóth , M Varga , T Bartók , Á Szabó-Hevér , L Farády , S Lehoczki-Krsjak
Role of Fungicides, of Nozzle Types, and the Resistance Level of Wheat Varieties in the Control of Fusarium Head Blight and Deoxynivalenol
TOXINS 3: pp. 1453-1483. (2011)
Toth B , Csosz M , Szabo-Hever A , Simmons EG , Samson RA , Varga J
Alternaria hungarica sp. nov., a minor foliar pathogen of wheat in Hungary
MYCOLOGIA 103:(1) pp. 94-100. (2011)
TÓTH B , Varga J , TOLDI É , KÓTAI É , Török M , Kocsubé S , Szigeti Gy , Baranyi N , MESTERHÁZY Á
Occurence and population structure of Aspergillus flavus isolates infecting maize in southern Hungary
ACTA MICROBIOLOGICA ET IMMUNOLOGICA HUNGARICA 58: pp. 231-232. (2011)
Szabó-Hevér Á , Lehoczki-Krsjak S , Tóth B , Purnhauser L , Buerstmayr H , Steiner B , Mesterházy Á
Identification and validation of fusarium head blight and Fusarium-damaged kernel QTL in a Frontana/Remus DH mapping population
CANADIAN JOURNAL OF PLANT PATHOLOGY 34:(2) pp. 224-238. (2012)
Tóth B , Török O , Kótai É , Varga M , Toldiné Tóth É , Pálfi X , Háfra E , Varga J , Téren J , Mesterházy É
Role of Aspergilli and Penicillia in mycotoxin contamination of maize in Hungary
ACTA AGRONOMICA HUNGARICA 60:(2) pp. 143-149. (2012)
Tóth B , Baranyi N , Berki A , Török O , Kótai É , Mesterházy Á , Varga J
OCCURRENCE OF ASPERGILLUS FLAVUS ON CEREALS IN HUNGARY
REVIEW ON AGRICULTURE AND RURAL DEVELOPMENT 1:(1) pp. 446-451. (2012)
Tóth B , Kótai É , Kótai Cs , Török O , Varga J , Vágvölgyi Cs , Tărău D , Radulov I
MYCOBIOTA OF SOILS FROM WHEAT GROWING AREAS OF THE CSONGRÁD-TIMIS REGION
REVIEW ON AGRICULTURE AND RURAL DEVELOPMENT 1:(1) pp. 88-92. (2012)
Cseuz L , Ács Pné , Pauk J , Fónad P , Csősz Lné , Mesterházy Á , Tóth B , Papp M , Óvári J
Testing the stability of grain yield and bread-making quality of wheat varieties in two different years
REVIEW ON AGRICULTURE AND RURAL DEVELOPMENT 1:(1) pp. 38-43. (2012)
DOBOLYI Cs , F SEBŐK , J VARGA , S KOCSUBÉ , G SZIGETI , N BARANYI , Á SZÉCSI , B TÓTH , M VARGA , B KRISZT , S SZOBOSZLAY , C KRIFATON , J KUKOLYA
Occurence of Aflatoxin producing Aspergillus flavus isolates in maize kernel in Hungary
ACTA ALIMENTARIA 42:(3) pp. 451-459. (2013)
TÓTH B , KÓTAI É , VARGA M , PÁLFI X , BARANYI N , SZIGETI GY , KOCSUBÉ S , VARGA J
CLIMATE CHANGE AND MYCOTOXIN CONTAMINATION IN CENTRAL EUROPE: AN OVERVIEW OF RECENT FINDINGS
REVIEW ON AGRICULTURE AND RURAL DEVELOPMENT 2:(1) pp. 461-466. (2013)
Ficsor A , Tóth B , Varga J , Csősz M , Tomcsányi A† , Mészáros K , Kótai É , Bakonyi J
Variability of Pyrenophora teres f. teres in Hungary as revealed by mating type and RAPD analyses
JOURNAL OF PLANT PATHOLOGY 96:(3) pp. 515-523. (2014)
Ficsor A , Bakonyi J , Csősz M , Tomcsányi A , Varga J , Tóth B
Occurrence of barley pathogenic Pyrenophora species and their mating types in Hungary
CEREAL RESEARCH COMMUNICATIONS 42:(4) pp. 612-619. (2014)
Szabó B, Varga M, György A, Mesterházy Á, Tóth B
Role of Fusarium species in mycotoxin contamination of maize
REVIEW ON AGRICULTURE AND RURAL DEVELOPMENT 5:(1-2) pp. 104-108. (2016)
György A, Tóth B, Óvári J, Cseuz L
Population structure and genetic association studies in wheat
REVIEW ON AGRICULTURE AND RURAL DEVELOPMENT 5:(1-2) pp. 44-47. (2016)
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
GINOP-2.2.1-15-2016-00026
A 2016 őszén indult projekt célja olyan komplex fejlesztések megvalósítása, amelyek hozzájárulnak a kalászos gabonák termésstabilitásához, beltartalmi minőségének javulásához, majd az előállított exportképes, magas minőségi mutatókkal rendelkező termékeken keresztül az egészséges táplálkozáshoz, valamint a jelenleginél egészségesebb állati takarmányokhoz. E célt nemesítési, technológiai, takarmányozási, malom- és pékipari kutatási-termékfejlesztési feladatok elvégzésével és koordinációjával kívánjuk elérni. A vissza nem térítendő támogatás összege 1,049 milliárd forint.